دکتر حسینی شریفی

اورولوژیست، فلوشیپ فوق تخصصی اندوارولوژی و لاپاروسکوپی پیشرفته

مطب دکتر حسینی شریفی (اورولوژیست، فلوشیپ فوق تخصصی اندوارولوژی و لاپاروسکوپی پیشرفته)تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - بین مطهری و پاک نژادی - شماره 173 - تلفن همراه: 09023795479

کلینیک: تهران، سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، کلینیک بیمارستان عرفان - شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها ساعت 12 تا 14 - تلفن:  02123021767                                          

سلول بنیادی چیست؟


سلول های بنیادی یکی از انواع سلول های بدن انسان است که یک ویژگی منحصر به فرد دارد. این ویژگی منحصر به فرد توانایی تبدیل شدن آنها به حدود 200 نوع سلول مختلف است. در واقع سلول های بنیادی، سلول های تمایز نیافته ای هستند که در محیط مناسب می توانند به انواع سلول ها تبدیل شوند. این سلول ها خاصیت خودبازسازی دارند، به این ترتیب که می توانند تقسیم شده و دو سلول را بوجود آورند که یکی از آنها جایگزین سلول اولیه شده و دیگری در محیط مناسب به انواع سلول ها مثلاً سلول عصبی تبدیل شده و می تواند جایگزین سلول های از دست رفته شود. به این ترتیب توانایی ترمیم انواع بافت ها را دارند. برای مثال سلول های بنیادی موجود در مغز استخوان می توانند تقسیم شوند و انواع سلول های خونی را بوجود آورند با این وجود که همیشه یک منبع کافی از خودشان را در مغز استخوان را حفظ کنند.

 

انواع سلول های بنیادی و کاربردهای آن ها
سلول های بنیادی را بر اساس منشأ و توانایی تمایزشان به چند گروه تقسیم می کنند:

1- سلول های بنیادی رویانی
منظور از دوره رویانی، 8 هفته ابتدایی تکامل است، در این زمان بیشتر سلول ها تمایز نیافته هستند. با ادامه تکامل در مراحل بعدی هر یک از آنها تمایز یافته، به محل مورد نظر مهاجرت می کنند و انواع بافت ها و ارگان ها را بوجود می آورند.

در روز هفتم تکامل، جنین (در اصل رویان) از یک توپ سلولی به نام بلاستوسیت تشکیل شده است. این سلول ها چند توان هستند، به این معنی که ظرفیت تبدیل به تمامی بافت ها را دارند. اگر یکی از این سلول ها را جدا کرده و در محیط آزمایشگاه پرورش دهیم، به خودی خود می تواند تقسیم شود و به انواع سلول ها تمایز یابد. با توجه به منشأ این سلول ها، به آنها سلول های بنیادی رویانی می گویند.

2- سلول های بنیادی جنینی
منظور از دوره جنینی، ابتدای هفته 9 تا انتهای دوران بارداری است. در این زمان بسیاری از سلول ها تقسیم شده و تا حدی تمایز یافته اند، یعنی دسته سلول های عصبی، عضلانی و ... تا این زمان مشخص شده اند. هر کدام از این گروه ها، حاوی سلول های بنیادی هستند که فقط توانایی تبدیل به انواع مختلف سلول های آن دسته را دارند. برای مثال اگر یکی از سلول های بنیادی دسته عضلانی را جدا کنیم، این سلول فقط می تواند به انواع سلول های عضلانی تبدیل شود و توانایی تبدیل به سایر سلول ها را ندارد.

3- سلول های بنیادی بند ناف
در هنگام تولد، خون موجود در بند ناف نوزاد حاوی مقدار فراوانی سلول بنیادی است که توانایی تبدیل به بیشتر بافت ها را دارند. در حال حاضر این سلول ها منبع اصلی سلول های مورد استفاده در مصارف پزشکی است.

4- سلول های بنیادی بزرگسالان
در هر یک از بافت های بدن بزرگسالان مقداری از سلول های بنیادی وجود دارد که می توانند تقسیم شده و جایگزین سلول های مرده و از دست رفته آن بافت شوند. نوع دیگری از سلول های بنیادی بزرگسالان سلول های بنیادی مزانشیمی (MSCs) است که در برخی بافت ها وجود دارد و توانایی تبدیل به سلول های چربی، استخوانی و غضروفی را دارند. مهم ترین منشأ سلول های بنیادی بزرگسالان مغز استخوان است.

 

پیوند مغز استخوان با پیوند سلول های بنیادی
یکی از روش های درمانی با کمک سلول های بنیادی که در حال حاضر در ایران نیز انجام می شود، پیوند مغز استخوان است. همانطور که بیان شد، مغز استخوان حاوی سلول های بنیادی است که به طور مداوم تقسیم شده و جایگزین سلول های خونی می شوند که عمرشان تمام شده است. اگر مغز استخوان یک بیمار به علل مختلفی از جمله شیمی درمانی، رادیوتراپی و ... آسیب ببیند، در صورت عدم درمان، سلول های خونی مرده دیگر جایگزین نخواهند شد در نبود سلول های خونی مورد نیاز، بیمار با مشکلات بسیار جدی موجه خواهد شد. یکی از رویکردهای درمانی برای این بیماران آن است که از فردی که علاوه بر سلامتی، تشابه ژنتیکی نیز با بیمار دارد، مغز استخوان گرفته شده و به فرد بیمار پیوند زده می شود. به این ترتیب سلول های بنیادی موجود در مغز استخوان پیوند شده تقسیم خواهند شد و سلول های خونی را تولید می کنند.

 

کاربرد سلول های بنیادی جنین
در طی دوران بارداری اگر یکی از ارگان های بدن مادر آسیب ببینید، سلول های بنیادی جنین درون رحم وارد خون مادر می شود، به طرف محل مبتلا می رود و شروع به ترمیم بافت های آن ارگان خواهند کرد.

طی یک مطالعه در سال 2015 بر روی موش ها، محققان سلول های بنیادی جنین موش های باردار را با ماده فلوئورسنت نشان دار کرده و به بدن مادر تزریق کردند. سلول ها به این علت نشاندار می شوند که در تمامی مراحل آزمایش قابل ردیابی باشند. پس از ایجاد یک آسیب قلبی در قلب موش های مادر، مشاهده شد که سلول های بنیادی جنینی نشاندار شده به آن سمت حرکت کرده و شروع به ترمیم آسیب قلبی مادر کردند.

مطالعات در این زمینه بر روی انسان هنوز کامل نیست و مشخص نشده است که سلول های بنیادی جنین انسان تا چه حد توانایی ترمیم آسیب های بافتی بدن مادر را دارند.

 

آیا امکان بارداری پس از پیوند سلول های بنیادی وجود دارد؟
درمورد باردار شدن پس از پیوند سلول های بنیادی جهت درمان خطراتی وجود دارد، به همین دلیل باید قبل از اقدام به بارداری حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید. به علت وسیع بودن حوزه درمانی سلول های بنیادی و اثرات طولانی مدت آن بر روی بافت های مختلف ممکن است عوارض غیر قابل انتظاری نیز مشاهده شود.

برخی از بانوان پس از این نوع درمان ها دچار ناباروری می شوند، زیرا در برخی موارد سلول های بنیادی انتقال یافته متأسفانه به دستگاه تولید مثلی بانوان آسیب می زنند، اما در مواردی هم مشاهده شده که توان باروری تغییری نخواهد کرد.
تأثیر این گونه درمان ها بر توان باروری فرد در آینده به عواملی مثل شدت بیماری، وسعت درمان انجام شده و سیستم ایمنی بدن بیمار بستگی دارد.
دارو های مصرف شده در طی درمان و پس از آن نیز ممکن است برای جنین آسیب رسان باشند.
درافرادی که توان باروری خود را پس از درمان نیز حفظ کرده اند، با نظارت و مراقبت های بسیار دقیق قبل و طی بارداری می توان به خوبی این دوره را پشت سر گذاشت، اما با تمام این ها باز هم احتمال تولد نوزاد نارس، وزن کم هنگام تولد و گاهاً سقط خود به خودی وجود دارد.
انجام اینگونه اقدامات درمانی همانند روش هایی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی، ممکن است سبب بروز یائسگی زودرس در بانوان شود. بنابراین به این دسته از بانوان توصیه ی کنیم که پیش از آغاز این گونه درمان ها حتماً از روش هایی مانند فریز کردن تخمک و یا بافت تخمدان برای حفاظت از تخمک های خود استفاده کنند. به این ترتیب حتی اگر پس از درمان دچار ناباروری شوند و یا قادر به پذیرش خطرات جنینی بارداری نباشند می توانند با استفاده از تخمک هایی که سالم نگه داشته شده اند و درصورت نیاز با کمک رحم اجاره ای، صاحب فرزند شده و طعم شیرین مادر شدن را بچشند.

برخی از ناباروری‌ها به علت نبود سلول مناسب در غدد جنسی ایجاد می‌شود یا عارضه ثانویه درمان‌هایی مانند شیمی درمانی است که سلول‌های زایای جنسی را نیز مانند سلول‌های سرطانی از بین می‌برد. درمان این افراد مستلزم یافتن راهی است که تولید سلول جنسی از سلول‌های بنیادی را امکان‌پذیر کند.

تاکنون تلاش‌های فراوانی برای انجام این مهم صورت گرفته است. اما مهم‌ترین مسئله در این راه تولید سلول‌های زایای جنسی است که توان تقسیم میوز (تقسیمی که با نصف شدن تعداد کروموزوم‌ها همراه است و تنها در سلول‌های جنسی روی می‌دهد) را داشته باشند.

به منظور بهبود بخشیدن به روش‌های موجود آزمایشی طراحی شده است که طی آن عامل القا کننده مهم مسیر تمایزی از سلول بنیادی پرتوان به سلول زایای جنسی (BMP۴) داخل ریزذره‌هایی از جنس آلژینات سولفات قرار گرفت.

ذرات در میان کره‌های حاصل از تجمع سلول‌های پرتوان بنیادی که قرار بود به سلول‌های زایای جنسی تمایز یابند، قرار گرفتند. این طراحی امکان رسیدن عامل القاکننده تمایز به سلول‌های زایای جنسی را حدود دو برابر افزایش داد. همچنین میزان بیان ژن‌های مربوط به تقسیم میوز ‌در سلول‌های تمایز یافته با این روش به شکل معنی‌داری بیشتر از سلول‌های تمایز یافته با روش فاقد ریز ذرات بود. استفاده از روش قرار دادن عامل القا کننده درون ریز ذرات آلژینات سولفات داخل کره‌های سلولی القا کننده می‌تواند اثر معنی‌داری در بهبود نتایج تمایز داشته باشد. پژوهش‌های بیشتری لازم است تا با رفع نقایص این روش تحقیقاتی امکان استفاده از آن در بخش درمانی فراهم شود.

منبع: ایسنا- طرح برگزیده جشنواره بین‌المللی رویان

این روش از خون حاصل از ورید بیمار بدست می اید و با خون گیری از وریدهای دست می توان ان را بدست اورد. بعد از فعال کردن پلاکت ها ،فاکتورهای رشد و سیتوکین های پلاکت ها فعال شده و ازاد می شوند. از فاکتورهای موجود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • Transforming Growth Factor-TGF

    Platelet-Derived Growth Factor-PDGF

  • Vascular Endothelial Growth Factor-VEGF

  • Epidermal Growth Factor-EGF

آنها می توانند در مهاجرت، تکثیر، اتصال و تمایز سلولها تاثیر بگذارند. امروزه این روش در فیلدهای مختلف پزشکی مثل ارتوپدی،چشم،پوست و غیره در کمک به درمان برخی از مشکلات بکار میرود.در نازایی از این روش ،جهت افزایش ضخامت دیواره رحم در خانمهایی که ضخامت دیواره رحم مناسب ندارند ،افزایش میزان کاشت جنین در افرادی که سابقه شکست مکرر لانه گزینی دارند و بهتر کردن ذخیره تخمدانی در خانمهایی که کاهش ذخیره تخمدانی دارند یا دچار یا ئسگی زودرس شده اند استفاده شده است

 

در این روش، خون فرد را با سرنگ گرفته و به آن هورمون های رشد اضافه و سپس به خود فرد تزریق می کنند، تا سلول های جنسی بتوانند دوباره سلول سازی کنند. این روش افقی جدید در درمان ناتوانی های جنسی است. در این روش جدید در زنان تزریق در واژن  (O-Shot)  و در مردان در آلت تناسلیP-Shot صورت می گیرد.

 

درمان ناتوانی جنسی در خانمها بوسیله سلولهای بنبادی:

G-SPOT یا نقطه G چیست؟

G-SPOT یا نقطه G در خانم ها درقسمت جلویی بعد از پیشابراه دردو سوم قدامی واژن در سقف واژن قرار گرفته که فاصله این نقطه از پیشابراه بین 5/2تا 7 سانتی متر بوده روی دیواره جلویی قرار گرفته و با وارد کردن 2 انگشت قابل لمس است.

 

از نظر آناتومی نقطه G در واقع مشابه پروستات آقایان بوده و بخاطر نبود کروموزوم Yسلولها در محل مشابه (نقطهG) قرار گرفته اند دارای بافتی متفاوت که حالت اسفنجی دارد و برای خانمها نقطه ای بسیار حساس و تحریک کننده است که باعث می شود خانمها لذت بیشتری از رابطه جنسی ببرند.

 

نقطه جی در خانمها

برخی از خانمها این نقطه را ندارند و حساسیت به این نقطه در روزهای مختلف ماه متفاوت است.بر حسب اندازه و محل دقیق نقطه، زن در طول رابطه میتواند آن را حس کند و احساس بهتری در رابطه خودداشته باشد.

 

یکی از راه های درمان اختلال جنسی در خانمها تقویت نقطه Gاست که این تقویت میتواند از طریق تزریق کلاژن یا ژل انجام شود و راه دیگر استفاده از این روش جدید است. این روش پلاسمای غنی از پلاکت که با تزریق به نقطه Gمیل و رغبت جنسی افزایش یافته و باعث تقویت ارگاسم میگردد.

 

تزریق سلولهای بنیادی اتولوگ برای اختلال جنسی زنانه

این سلولها در ناحیه G-SPOT تزریق شده هم جهت بهتر شدن میل جنسی و هم جهت برطرف شدن بی اختیاری ادرار و همچنین برای برخی از اختلالات پوستی مثل لیکن اسکلروز استفاده شود.

 

استفاده از سلولهای بنبادی در بهبود عملکرد جنسی خانمها

بیش از یک دهه است که از پی آرپی برای افزایش عملکرد جنسی زنانه استفاده میشود. پی آرپی اثرات مخرب ندارد و در اکثریت مطالعات برای درمان زخم های بافت نرم،جراحی دندانپزشکی و ارتوپدی مؤثر واقع شده.

 

سلولهای بنیادی انسانی فعال شده و بداخل اعصاب بافت جدید، بافت همبند و رگ های خونی گسترش می یابند. این روش همچنین برای درمان زخم و احیای بافت استفاده می شود. روش تزریق سلولهای بنیادی در GSPOT به نام روش O-SHOT نامیده می شود.

 

در این روش ابتدا از بازوی خانم خونگیری انجام شده و بعد با استفاده از کیت های خاص پس از افزایش غلظت پلاکت و فعال سازی ،مجددا" بداخل بدن بیمار تزریق می شود و چون اتولوگ است مشکلی برای بیمار ایجاد نمیکند.

 

شناخت نقطه جی

پروسه O-SHOTدر مطب حدود 15 دقیقه زمان نیاز دارد. ابتدا بیحسی موضعی در ناحیه تزریق داده می شود خانم در پوزیشن لیتوتومی قرار گرفته سلولهای بنیادی داخل غدد اطراف پیشابراه و در ناحیهO تزریق میشود.

معمولا" بیمار مشکل خاصی ندارد بعد 12 تا 16 هفته بازنگری می بینیم که شاخص عملکرد جنسی خانمها بسیار خوب شده و باعث می شود که انگیختگی آنها موقع سکس بیشتر شود.

میل آنها بیشتر شده ارگاسم بهتر شود و ارضاء و لغزنده شدن بیشتر و درد هنگام سکس فوق العاده کم می شود.

 

بدنبال تزریق سلولهای بنیادی بهبود عملکرد جنسی در خانم ها اتفاق می افتد چون بهنگام تزریق سلولهای بنیادی بدلیل آنکه حاوی فاکتور رشد است و سبب افزایش جریان خون در ناحیه کلیتوریس میشود و با ایجاد عروق جدید به حل مشکلات جنسی کمک میکند.

 

استفاده از سلولهای بنیادی و تزریق در ناحیهG-SPOT می تواند زخم های ناشی از لیکن اسکلروز را از بین ببرد. سلولهای بنیادی با تقویت سیستم ایمنی لیکن اسکلروز را درمان می کند و خطر بدخیمی را در زمان حضور ویروس پاپیلومای انسانی کمتر میکند.

 

نقطه جی در خانمها

اعصابی که برای ادرار کردن و پاسخ جنسی است توسط سلولهای بنیادی بهتر شده. بنابر این سلولهای بنیادی می تواند هم دربی اختیاری ادرار استرسی و هم دربی اختیاری ادرار اورژانسی تأثیرگذار باشد. اگر تزریق سلولهای بنیادی با لیزرترکیب شود می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

 

موارد منع استفاده از سلولهای بنیادی

- در کسانیکه تحت تأثیر کورتیکواستروئید با دوز بالا هستند

- کسانی که سابقه ترومبوسیتوپنی(کاهش پلاکت )دارند.

- اختلالات فیزیولوژیک و بارداری خود مانع استفاده از این روش است.

 

استفاده از سلولهای بنیادی منع مصرف مطلق ندارد چون از پلاسمای اتولوگ استفاده میشود و از عوارض آن کبودی و سوزش خفیف می باشد که به مرور برطرف می شود.درباره من

دکتر سید حسین حسینی شریفی

متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، پروستات و عقیمی مردان

فوق تخصص اندویورولوژی و اورولاپاروسکوپی

 

آدرس

مطب:  تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - بین مطهری و پاک نژادی - شماره 173 - همراه: 09023795479
 
کلینیک بیمارستان عرفان: سعادت آباد، بین چهارراه سرو و بلوار شهرداری، خیابان شهید ریاضی بخشایش، بیمارستان عرفان 
شماره تماس: 02123021767
 

آدرس در نقشه:

مطب :

کلینیک :

تماس با ما

خدمات کلینیک

جراحی کلیه * اعمال اندواورولوژی * اورولوژی زنان * نفرولیتوتومی * جراحی لاپاروسکوپی کلیه * جراحی لاپاروسکوپی پروستات * جراحی ترمیمی و پلاستیک مجرا، انحنای آلت تناسلی و اختلالات عملکرد مثانه * بررسی عملکرد عصب و عضله مثانه، اسفنکتر مثانه، حجم و ظرفیت مثانه و بررسی مجرای ادراری

شبکه‌های اجتماعی

     

بازدیدکنندگان

0353706
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل
302
638
3244
6033
10224
23756
353706

پیش‌بینی امروز
576

0.54%
14.06%
1.44%
16.80%
0.11%
67.06%
Online (15 minutes ago):15
15 guests
no members

آی پی شما:18.207.98.97