سرطان کلیه و درمان آن

انواع سرطان کلیه:

·        سرطان سلول کلیوی

·        سرطان سلول انتقالی کلیه یا حالِب

·        تورمور ویلمز

 

درجات سرطان:

هرچه سلول‌های سرطانی بیشتر شبیه به سلول‌های طبیعی کلیه باشند، درجه‌ی آن کمتر است و هرچه کمتر شبیه به سلول‌های طبیعی کلیه باشند، درجه‌ی آن بیشتر است.

 

مراحل سرطان کلیه:

·        مرحله ۱: قطر تومور کمتر از ۷ سانتی‌متر است و کاملاً داخل کلیه می‌باشد.

·        مرحله ۲: قطر تومور بیشتر از ۷ سانتی‌متر است و همچنان بطور کامل داخل کلیه است.

·        مرحله ۳: تورمو تا غده فوق کلیوی یا یکی از رگ‌های اصلی مجاور رشد کرده است. بیشتر از یک غده لنفاوی مجاور حاوی سلول‌های سرطانی نمی‌باشد.

·        مرحله ۴: تومور به بافت‌های اطراف گسترش پیدا کرده است: بیشتر از یک غده لنفاوری حاوی سلول‌های سرطانی است، یا تومور به بخش دیگری از بدن گسترش پیدا کرده است.

 

دلایل و عوامل سرطان کلیه:

·        وزن و قد بدن

·        سیگار کشیدن

·        بیماری‌های کلیوی

·        ژن‌های معیوب و بیماری‌های مادرزادی

·        سابقه خانوادگی

·        فشار خون بالا

·        الکل

·        سرطان تیروئید

·        دیابت

·        پرتودرمانی برای درمان سرطان

·        هیسترکتومی

·        داروهای مسکن خفیف

 

عوامل موثر در درمان بیمار:

درمان بیمار بستگی به مرحله سرطان کلیه و زمان تشخیص آن دارد. این بدین معنی است که اندازه‌ی تومور چقدر است و تا چه حدی گسترش پیدا کرده است. درجه سرطان نیز بر نتیجه درمان تاثیر می‌گذارد. این درجه بدین معنی است که سلول‌ها در زیر میکروسکوپ چقدر غیر طبیعی می‌باشند. تومورهای با درجه پایین کندتر از تومورهای با درجه بالا رشد می‌کنند. درجه ۱ پایین‌ترین و درجه ۴ بالاترین حد است. عامل مهم دیگر وضعیت کلی بیمار می‌باشد. پزشکان روشی برای سنجش این حالت دارند که آن را وضعیت عملکردی می‌نامند. نمره صفر به این معنی است که بیمار کاملاً فعال هستید و کم و بیش در همان وضعیت پیش از بیماری قرار دارید. نمره ۱ به این معنی است که بیمار نمی‌تواند کارهای جسمی سنگین انجام دهید اما قادر به انجام هر کار دیگری می‌باشید. این نمره‌ها همچنان بسته به اینکه تا چه حد نیاز به کمک دارید بالا می‌روند.

 

روشهای تشخیص:

·        سونوگرافی: در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تصویربرداری از اندام‌های داخلی بدن استفاده می‌شود.

·        سی تی اوروگرام: ممکن است یک سی تی اسکن از سیستم ادراری بیمار انجام شود که به آن سی تی اوروگرام گفته می‌شود.

·        سیستوسکوپی

آزمایش‌های تشخیص مرحله بیماری:

·        عکسبرداری از قفسیه سینه با اشعه ایکس: این آزمایش برای کنترل وضعیت کلی سلامتی انجام می‌شود و تضمین می‌کند که بیمار به اندازه‌ی کافی برای انجام یک درمان خاص سالم هست.

·        سی تی اسکن: سی تی اسکن اندازه تورمور و محل آن را نشان می‌دهد.

·        ام آر آی: ممکن است برای کنترل اندازه و محل تومور از آزمایش ام آر آی استفاده شود.

·        اسکن استخوان

·        نمونه‌برداری از کلیه

·        آزمایش عروق خونی

درمان

نوع درمان مورد نیاز بستگی به مرحله و نوع سرطان کلیه دارد. برخی از تومورهای کوچک کلیه ممکن است بلافاصله نیاز به درمان نداشته باشند.

برداشتن تمام یا بخشی از کلیه: عمل جراحی جهت برداشتن بخشی از کلیه (نفرکتومی جزئی) یا تمام کلیه (نفرکتومی رادیکال).

مسدود کردن جریان خون به تومورها: درمان برای مسدود کردن جریان خون به تومور، آمبولیزاسیون شریانی نامیده می‌شود. در صورتی که شرایط بیمار برای انجام جراحی جهت برداشتن تمام یا بخشی از کلیه مساعد نباشد، می‌توان این روش را انجام داد.

جراحی برای برداشتن تومورهای ثانویه: جراحی برای سرطان کلیه‌ای که به دیگر بخش‌های بدن گسترش پیدا کرده باشد گاهی اوقات قابل انجام است. این جراحی بسیار تخصصی است.

 

سرما درمانی:

سرما درمانی یا کرایوتراپی سلول‌های سرطانی را با منجمد کردن آنها از بین می‌برد. این روش می‌تواند سرطان‌های کلیه‌ی کوچک را در مراحل اولیه درمان کند. پزشک سوزن‌های ریزی را از طریق پوست وارد ناحیه‌ی سرطانی می‌کند. سوزن‌ها با استفاده از نیتروژن مایع سلول‌های سرطانی را منجمد می‌کنند. این سلول‌ها از بین رفته و سلول‌های طبیعی جایگزین آنها می‌گردند. این درمان جراحی سرمایشی یا تخریب سرمایشی نیز نامیده می‌شود. همچنین گاهی اوقات کرایوتراپی از راه پوست نیز نامیده می‌شود.

 

درمان رادیوفرکوئنسی:

در درمان رادیوفرکوئنسی (RF) از امواج صوتی برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. رادیوفرکوئنسی نوعی انرژی الکتریکی است که تومور را داغ کرده و سلول‌های سرطانی را می‌کشد.

 

پرتو درمانی:

در پرتو درمانی از امواج با انرژي بالا شبیه به اشعه ایکس برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. این روش زیاد برای درمان سرطان کلیه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

شیمی‌درمانی:

شیمی‌درمانی معمولاً برای اغلب انواع سرطان کلیه استفاده نمی‌شود. در صورت داشتن سرطان سلول انتقالی کلیه ممکن است این درمان انجام شود.

 

مراقبت پس از درمان:

پس از درمان بطور منظم معایناتی جهت بررسی علائم بازگشت یا گسترش سرطان انجام می‌گیرد.